Zimowe aktywności. Co można robić w zimie?

Spadł śnieg, spadła temperatura, ciało domaga się zwiększonej dawki witaminy D, zapał do wszelkich aktywności fizycznych nieco ostygł, a kąsający mróz nie zachęca do wyściubienia nosa spod ciepłego koca lub pożegnania się z wielkim, cieplutkim swetrem… Tak, zima przyszła jak co roku, więc wszystko się zgadza. Nie zapadajmy jednak w sen zimowy! Przy odrobinie szczęścia – spadnie śnieg, przykryje smutną szarość krajobrazu i natychmiast nasze chęci do działania wzrosną. Zima ma bowiem szeroki wachlarz dostępnych aktywności fizycznych!
Sięgając pamięcią do lat dziecięcych, jedną z pierwszych rozrywek na śniegu, jakiej byliśmy poddawani to jazda na sankach. Kto z nas nigdy nie zjeżdżał z górki w szalonym tempie i później, z wypiekami na twarzy, zasuwał z sankami pod górę z ochotą na kolejne zjazdy? I kolejne… i jeszcze kolejne 😉 Warto czasem wrócić do tej zajmującej czynności z dzieciństwa i pójść poszaleć na śniegu!

Nieodłącznym elementem zimy jest oczywiście jazda na nartach zjazdowych, nartach biegowych oraz na desce. Wyjazd na stok to zawsze gwarancja świetnej zabawy dla ludzi w każdym wieku! A po kilku godzinach spędzonych na zjazdach (bądź też przemierzając trasy biegowe), warto zadbać o regenerację organizmu na przykład w termach, wygrzewając mięśnie w basenach, saunach i jaccuzzi.

Jazda konna zimą? Jak najbardziej! Pod warunkiem, że rozważnie dobiera się trasę jazdy (w przypadku wyjazdu w teren). Przemierzanie ośnieżonej okolicy na koniu to wspaniałe doświadczenie, a ewentualny upadek w zaspę boli mniej 😉

Nie trzeba rezygnować z biegania w zimie. Osoby biegające regularnie na pewno o tym wiedzą, że minusowe temperatury wcale nie są powodem do odpuszczenia sobie treningu, jednakże z pewnością jest to wyzwanie dla każdego. Należy oczywiście pamiętać o odpowiednim stroju i zabezpieczeniu skóry przed mrozem.

Szalenie popularną formą spędzania czasu zimą są łyżwy. W miastach powstają tymczasowe odkryte lodowiska, często w popularnych lokalizacjach, na przykład tuż przed wejściem do jakiej galerii albo w parku. Kryte lodowiska z kolei to gwarancja skorzystania z nich o każdej porze dnia. Świetna opcja na wypad ze znajomymi, rodzinką czy drugą połówką. Nigdy nie próbowaliście jazdy na łyżwach? Czas najwyższy! I te spalone kalorie… 😀

Wyprawa w góry zimową porą koniecznie powinna znaleźć się na waszej bucket list. Widoki są wręcz nieziemskie! Nawet dobrze znane nam miejsce przechodzi wizualną transformację pod pokrywą śniegu. Jednakże w górskich wyprawach zimą trzeba mieć doświadczenie, warto więc wybrać się z kimś, kto ogarnia temat.

Ciekawą alternatywą górskich szczytów są platformy widokowe. W Czechach jest ich kilka: Skywalk Dolni Morava w Czechach, Ścieżka w koronach drzew Karkonoszy w Janskich Łaźniach, Ścieżka w koronach drzew w Lipnie nad Wełtawą; z kolei w miejscowości Zdziar na Słowacji podziwiać możemy krajobrazy ze Ścieżki w koronach drzew Bachledka.

Namówieni? Korzystajcie z uroków zimy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *