Top 10 hitów świątecznych

Jak najszybciej zorientować się, że święta są na wyciągnięcie ręki? Usłyszysz to! I to wyraźnie… nie raz i nie dwa! Nic bowiem nie może równać się z prastarym 😉 świątecznym hitem brytyjskiej grupy WHAM! – Last Christmas z 1984 roku. Mówcie co chcecie, ale ciężko sobie wyobrazić przedświąteczny szał bez tego kawałka!

Przez ostatnie 20 lat najczęściej odtwarzanym przebojem było… zgadnijcie! Tak, to All I Want For Christmas is You w wykonaniu Mariah Carey. Klasyk!

Pierwszy śnieg za oknem… Let it snow! Dean Martin to jeden z najpopularniejszych wykonawców kawałka Let It Snow. A czy wiecie, że utwór ten powstał w 1945 roku, podczas fali upałów w Hollywood? 🙂

Kolejną konieczną pozycją na liście jest So This Is Christmas Johna Lennona z 1971 roku. Ciekawostką jest fakt, że piosenkę zaczynają szepty Yoko: ‚Happy Christmas, Kyoko’ oraz Johna: ‚Happy Christmas, Julian’. Było to formą życzeń świątecznych skierowanych do ich dzieci z wcześniejszych związków. Z różnych powodów bowiem nie utrzymywali z nimi wtedy kontaktów.

Czym byłyby święta bez Mistletoe and Wine z 1988 roku? Popularyzatorem tego kawałka jest Cliff Richard. Utwór ten przez 4 tygodnie utrzymywał się na pierwszym miejscu w 1988.

Teraz coś z polskiego podwórka. Przenosimy się do roku 1976, by być świadkami wydania utworu (napisanego dziesięć lat wcześniej) Dzień jeden w roku przez Czerwone Gitary. Autorami piosenki są Seweryn Krajewski (muzyka) oraz Krzysztof Dzikowski (słowa).

W 2000 roku trio DeSu nagrało rozpoznawalny kawałek Kto wie czy za rogiem. Brzmi znajomo?

Piosenka z reklamy Coca-Coli z 2008 roku doczekała się wersji polskiej – to Ania Szarmach i utwór Coraz bliżej święta uprzyjemniają wszystkim przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

Nie może zabraknąć kawałka Z kopyta kulig rwie z repertuaru zespołu Skaldowie, wydanego z 1969 roku! Piosenka zanotowała debiut w oficjalnym rankingu najczęściej emitowanych piosenek w stacjach radiowych w Polsce.

A co z kawałkiem idealnym na powroty do domów na święta? Chris Rea i jego Driving Home For Christmas z 1986 roku to must be sezonu świątecznego! Podróż wokalisty z żoną i tkwienie w ogromnym londyńskim korku podczas świąt były inspiracją do stworzenia krążka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *