Dlaczego psiaki noszą ubrania?

Na pewno zdarza ci się zobaczyć czworonoga w ubranku na spacerze. Czy ten widok nadal kogoś dziwi? Obecnie jest to chyba już dość powszechne, że właściciele ubierają swoje psiaki w chłodniejsze dni. Jeśli tak jak ja jesteś posiadaczem, na przykład, yorkshire terriera to wiesz, że kiedy spada temperatura – warto ubrać maluchowi bluzę, płaszczyk czy sweterek. Oczywiście nie każdy pupil potrzebuje ubranka, ale akurat małe rasy (między innymi psy meksykańskie, grzywacze chińskie, maltańczyki, yorki, westie, shih tzu, jamniki, pinczery miniaturowe czy charty włoskie), nie posiadające podszerstka, z krótkim gładkim włosiem, będą z pewnością zadowolone z ocieplenia podczas spacerów zimniejszymi porami. Ubierania wymagają nierzadko psy-seniorzy, bądź też schorowane, mające już często problemy z właściwą termoregulacją ciała. Warto też mieć świadomość, że jeśli pies przez większość swojego życia przebywa ze swoim właścicielem w mieszkaniu, w temperaturze pokojowej, to nie ma możliwości, aby jego organizm przygotował się odpowiednio na zimno.

Nie masz pewności czy twój pupil potrzebuje ubrania? Obserwuj go w chłodne, wilgotne dni. Jeśli będzie się trząsł, nienaturalnie podnosił łapki na śniegu/deszczu, niechętnie wychodził na spacer lub ciągnął do domu po pięciu minutach – rozważ zakup np. sweterka na początek przygody z ubieraniem.

Zdarza się, że psiak może potrzebować dodatkowo specjalnych bucików na mrozy. Szczególnie w miastach, gdzie chodniki posypywane są solą – czworonogi narażone są na pękanie poduszek w łapach, co zdecydowanie nie jest dla nich przyjemne.

Pamiętajmy, żeby nie dać się w tym wszystkim zwariować. Przede wszystkim chodzi nam o dobra psa, więc musi on czuć się komfortowo w tym, co mu zakładamy. Ubieraniu psów, kiedy tego potrzebują, mówimy zdecydowane tak, zbędnemu przebieraniu – nie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *